Vyhledávání:


Odpovědi na časté otázky

Pracovní migrace

Rady pro život v ČR

Další informace

Diskusní fóra

Doporučujeme

Mezinárodní organizace pro migraci je pouze správcem těchto stránek. Neprovádí kompletní poradenství spojené obsahem www.domavcr.cz.

Obraťte se prosím na IOM v otázkách poradenství ohledně pobytových otázek a návratů do země původu; a na partnery z neziskových organizací v dalších otázkách dle adresáře kontaktů.


Ikonka Mezinárodní organizace pro migraci

 


Novinky » Charita zřizuje Integrační centrum pro cizince v Hradci Králové

Charita zřizuje Integrační centrum pro cizince v Hradci Králové

10. duben 2013 | autor: Charita Hradec Králové | počet zobrazení: 5809

Informační činnost, poradenství, kurzy češtiny, multikulturní a vzdělávací akce jsou hlavní aktivity nového projektu Integračního centra pro cizince v Královéhradeckém kraji, který v lednu 2013 zahájila Diecézní charita Hradec Králové. Projekt je spolufinancován z prostředků Evropské unie a jeho posláním je podpora integrace cizinců ze třetích zemí (tj. ze států mimo EU) na území našeho kraje do české většinové společnosti. „Integrační centrum pro cizince navazuje na dosavadní aktivity Diecézní charity Hradec Králové v oblasti integrace cizinců, které dále rozvíjíme a rozšiřujeme. V červnu bude centrum otevřeno v nových a větších prostorách objektu YMCA v Šafaříkově ulici,“ říká jeho vedoucí ing. Jan Kočí.

 


Informační činnost, poradenství, kurzy češtiny, multikulturní a vzdělávací akce jsou hlavní aktivity nového projektu Integračního centra pro cizince v Královéhradeckém kraji, který v lednu 2013 zahájila Diecézní charita Hradec Králové. Projekt je spolufinancován z prostředků Evropské unie a jeho posláním je podpora integrace cizinců ze třetích zemí (tj. ze států mimo EU) na území našeho kraje do české většinové společnosti. „Integrační centrum pro cizince navazuje na dosavadní aktivity Diecézní charity Hradec Králové v oblasti integrace cizinců, které dále rozvíjíme a rozšiřujeme. V červnu bude centrum otevřeno v nových a větších prostorách objektu YMCA v Šafaříkově ulici,“ říká jeho vedoucí ing. Jan Kočí.

Poradíme vám, jak na paragrafy, s námi se na úřadě neztratíte

Centrum poskytuje cizincům ze třetích zemí sociální a právní poradenství především v oblastech a otázkách pobytu v ČR, zaměstnání, bydlení, sociálního systému, vzdělávání, zdravotní péče a pojištění nebo podmínek podnikání v ČR. „Informujeme cizince také o právních předpisech v oblasti cizinecké problematiky, pomáháme jim a doprovázíme je při jednáních s úřady, zaměstnavateli a u lékaře. Nabízíme jim i tlumočnické služby a zprostředkování kontaktů na další služby, zařízení a instituce,“ přibližuje ing. Kočí. Sociální poradenství poskytuje Integrační centrum pro cizince v rámci registrované sociální služby dle standardů kvality sociálních služeb ambulantní i terénní formou.

Překonejte s námi jazykovou bariéru, naučíme vás česky snadno a rychle

Jazykové kurzy češtiny pro cizince probíhají v Hradci Králové i v regionech a jsou zaměřeny na dosažení stupně A1 Evropského referenčního rámce jazyků. „Druhým rokem učíme češtinu zahraniční pracovníky firmy Sněžka v Náchodě. Nedávno jsme otevřeli jazykový kurz ve Dvoře Králové nad Labem pro vietnamskou komunitu a v Ledči nad Sázavou pro dělníky z Mongolska, kterým také poskytujeme poradenství a organizujeme volnočasové aktivity pro rodiče s dětmi. Připravujeme kurz češtiny pro cizince v Trutnově a dalších městech,“ informuje nás ing. Kočí. Integrační centrum spolupracuje také s dobrovolníky v oblasti doučování cizinců.

Neseďte doma a poznejte nové přátele

Integrační centrum pořádá multikulturní a vzdělávací akce ve spolupráci s cizinci, školami a dalšími organizacemi v regionu. V únoru zahájilo cyklus Etnokultura, ve kterém se každý měsíc představuje konkrétní region, země nebo etnikum. V jeho prvním díle s názvem „Okolo Hradce“ se prezentovala česká kultura cizincům v hradeckém Adalbertinu 28. 2. 2013. Vystoupení folklórního souboru Kvítek i pohádka "Honza a tři zakleté princezny", kterou připravil divadelní soubor Světáci, měly u publika velký ohlas. Nechyběl ani tanec, hudební vystoupení studentů češtiny a ochutnávka české kuchyně. „Soubor Světáci vznikl spontánně letos v lednu a jeho členy jsou Češi a cizinci z našeho kraje. Hlavní role se v pohádce ujal profesionál, učitel literárně-dramatického oboru Divadla Jesličky, pan Jaroslav Pokorný. V červnu vystoupí Světáci s pohádkou na hradeckém festivalu Poznejme se navzájem,“ popisuje novou aktivitu centra Bc. Vlaďka Dobešová, koordinátorka integračních aktivit a lektorka výuky ČJ. Ve druhém díle cyklu Etnokultura, který byl naladěný do rytmu salsy, se představila Latinská Amerika. „V dubnu poodhalíme tajemství Arménie, v květnu se představí Indie, země plná kontrast,“ připojuje pozvánku na nejbližší multikulturní akce v Hradci Králové Bc. Vlaďka Dobešová. „Nenechte si ujít také listopadové Setkání národů v Hradci Králové,“ dodává Bc. Dobešová.

Více také na www.hk.caritas.cz (od června 2013 na http://cizincihradec.cz/).

Kontakt: Integrační centrum pro cizince, Velké nám. 37, Hradec Králové, tel.: 495 063 135, email: poradna.cizinci@hk.caritas.cz, web: http://hk.caritas.cz/, od června na nové adrese: Šafaříkova 666/9 (budova YMCA - 4. p.), Hradec Králové. Služby centra jsou bezplatné.

 

 

 

TENTO PROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN Z PROSTŘEDKŮ EVROPSKÉHO FONDU PRO INTEGRACI STÁTNÍCH PŘÍSLUŠNÍKŮ TŘETÍCH ZEMÍ.

 

 

 


Nová témata k diskusi

Nejsou dostupné žádné diskuse.

Donoři

Evropská unie

Neziskové organizace

Centra na podporu integrace cizinců

Integrační centrum Praha

Sdružení pro integraci a migraci

Poradna pro integraci

Centrum pro integraci cizinců

Sdružení občanů zabývajících se emigranty

Organizace pro pomoc uprchlíkům

InBáze o.s.

Charita Česká Republika

META o. s. - Sdružení pro příležitosti mladých migrantů

migraceonline.cz

Cizinci v České republice - webová stránka státní správy

Ukrajinská iniciativa v České republice