Rady pro život v ČR » Vzdělávání » Vzdělávání v České republice
Vzdělávání v České republice
24. srpen 2006 | autor: Pavlína Filipová | počet zobrazení: 12740
Dle Listiny základních práv a svobod má každý právo na vzdělání. Nově je v zákoně č. 561/2004SB. školském zákoně upraveno vzdělávání cizinců. Mezi nejdůležitější novinky patří povinnost doložit oprávněnost pobytu na území České republiky. O všeobecných podmínkách studia v ČR se dovíte z následujícího textu.
Obsah
Celý text
Vzdělávání v České republice
Dle Listiny základních práv a svobod má každý právo na vzdělání. Nově je v zákoně č. 561/2004SB. školském zákoně upraveno vzdělávání cizinců. Mezi nejdůležitější novinky patří povinnost doložit oprávněnost pobytu na území České republiky. O všeobecných podmínkách studia v ČR se dovíte z následujícího textu.
Povinná školní docházka se vztahuje na občany České republiky, dále na občany jiného členského státu Evropské unie a její rodinné příslušníky, dále na cizince, kteří zde mají trvalý pobyt, dlouhodobý pobyt nebo víza nad 90 dní, azylanty a žadatele o azyl (dle správního řízení). Povinná školní docházka trvá 9 let.
Vzdělávací soustava v České republice
Systém škol v České republice je následující:
1) předškolní zařízení
2) základní školy
3) střední školy:
¨ gymnázia
¨ střední odborné školy
¨ střední odborná učiliště
4) pomaturitní studium (studium na jazykových školách s právem státní jazykové zkoušky)
5) konzervatoře
6) vyšší odborné školy
7) vysoké školy
¨ univerzitní
¨ neuniverzitní
+ další vzdělávání (základní umělecké školy, jazykové kurzy, vzdělávání dospělých, rekvalifikační kurzy apod.)
Možnosti studia cizinců na základní, střední a vyšší odborné škole
Nově jsou podmínky studia cizinců vymezeny ve školském zákoně, který v § 20 stanoví podmínky vzdělávání cizinců v ČR. Vzdělávat se na základních, středních a vyšších odborných školách můžou cizinci, kteří obývají oprávněně na území České republiky.
Zákon rozlišuje možnosti vzdělávání na dvě skupiny cizinců – občany Evropské Unie, kterým přisuzuje stejná práva jako občanům České republiky a dále ostatní cizince (cizince z tzv. třetích států). Cizinců z tzv. třetích zemí umožňuje studovat v případě, že nejpozději při zahájení vzdělávání prokáží řediteli školy oprávněnost pobývat na území ČR.
Plnění povinné školní docházky je poskytováno na základních školách, ve speciálních školách a ve školách při plnění ústavní a ochranné výchovy, všem těmto skupinám bezplatně.
Studium na středních školách je studujícím cizincům poskytováno také bezplatně pokud prokáží schopnost studovat v českém jazyce. Studium na vyšších odborných školách je placené, cizinci podléhají stejným poplatkům jako občané ČR. Studium na veřejných vysokých školách je zatím bezplatné, pokud cizinec studuje v českém jazyce.
Cizincům naopak nevzniká bezplatný nárok na tzv. školské služby – poradenské aktivity, školská výchovná a ubytovací zařízení, stravovací atd. Tyto služby mohou být zpoplatněné u pro občany ČR.
Cizinci dále nemají nárok na bezplatné vzdělávání v posledním roce předškolního vzdělávání – v mateřské škole a na bezplatné jiné vzdělávání jako jsou umělecké a zájmové vzdělávání, jazykové nebo tzv. další vzdělávání.
Formy vzdělávání:
Základní vzdělávání se uskutečňuje v denní formě vzdělávání. Střední a vyšší odborné vzdělávání se uskutečňuje v denní, večerní, dálkové, distanční a kombinované formě vzdělávání. Délka dálkového, večerního, distančního nebo kombinovaného vzdělávání je nejvýše o 1 rok delší než doba vzdělávání v denní formě.
Vzdělání dosažené ve všech formách vzdělávání je rovnocenné (dle §25, školského zákona).
Právní úprava:
Vzdělávání na území ČR je upraveno těmito právnímu předpisy:
Zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon)
Zákon č. 111/1998 Sb., o vysokých školách, v platném znění;
Zákon č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území České Republiky, ve znění pozdějších předpisů